Pomona College Faculty Committees
Elected Committees
Cabinet Agenda Committee (5)
Lethem (D1), Abrams (D2), O’Leary (D2), McWilliams (D3), Reynolds (D3)
EC - Executive Committee (7)
Wolf (CoF, 23-25), Lindholm (D1, 22-24; Rindisbacher F23), Allen (D1, 23-25), Choi (D2, 22-24), Goins (D2, 23-25), Boduszynski (D3, 22-24), Zemel (D3, 22-24)
FGC - Faculty Grievance Committee (5)
Smith, D. (D1, 23-25), Kirk (D1, 22-24), Andrabi (D3, 22-24; Di Grazia 23-24), Beck (D3, S23-25), Scanlon (D3, 23-25)
FPC - Faculty Personnel Committee (9)
Dettmar (D1, 22-24), Divita (D1, 23-25), Shay (D1, 23-25), Karnovsky (D2, 22-24; Chen F23), Liu (D2, 23-25), Moore, T. (D2, 23-24), Goel (D3, 22-24), Kates (D3, 22-24; Khazeni S24), Le (D3, 23-25)
FPAC - Faculty Position Advisory Committee (6)
Eisenstadt (D1, 23-26), Raff (D1, 22-25; Jackson 23-24), Jammes (D2, 21-24; Cavalcanti, 23-24), Papoutsaki (D2, 23-26), Gowdy (D3, 22-25), Seery (D3, 23-26)
Ad hoc Committees
Faculty Participation in Shared Governance Committee
Bahng (D1), O’Leary (D2, Chair F23), Weekes (D2, S24), Taylor (D2), Los Huertos (D2), Burns (D2), Brown (D3, S24), Summers-Sandoval (D3, F23)
Global Pomona Committee (4)
Cheng (D1), Rockwell (D1), Martínez (D2), Zimmerman (D3)
Inclusive Excellence Committee (4)
Stranford (D2, chair), Lang (D1), Shahriari (D2; S24), Sadhwani (D3; F23), Queener (D3)
Inflation and Budget Advisory Committee
McWilliams (D3), Steinberger (D3)
Promotion and Tenure Committee (6)
Perini (D1), Engley (D1), Radunskaya (D2, Chair), Hurley (D2), Chu (D3), Merrill (D3)
Appointed Committees
APC Academic Procedures/Standards/Discipline (3)
Flueckiger (D1), Sarkis (D2), Marks (D3, Chair)
Admissions/Financial Aid Committee (5)
Di Grazia (D1), Pouzet-Duzer (D1), Hudgings (D2), Kauchak (D2, Chair), Bejarano (D3), Reynolds (D3)
Alumni Association Board (2)
Sancho-Lobis (D1), Lisa Beckett (D3)
Analyzing Difference (3)
Bandy (D1), Rumbos (D2, Chair), Finley (D3)
Athletics (2)
Chen (D2), Ferguson (D3)
Charitable Giving Campaign (3)
Friedlander (D1), Abrams (D2, Chair)
Critical Thinking Committee (3)
Schreffler (D1), de Silva (D2, Chair), Hernandez-Medina (D3)
Curriculum Committee (6)
Teixido (D1, Chair), Givens (D1), Sher (D2), Osborn (D2), Dobbs (D3), Lozano (D3)
Draper Center and PAYS Advisory Board (3)
Aguilar (D2), Huet-Vaughn (D3), McBride (D3), Mayes (D3, as faculty coordinator)
Emeriti
Beckett (D3)
Health Sciences Committee (8)
Gorse (D1), Glater (D2, Chair F23), Sazinsky (D2, Chair S24), Negritto (D2), Garza-Lopez (D2), Thai (D3, S24), Katsiaficas (D3)
Information Technology (5)
Green (D1), Garcia (D2, Chair), Cutter (D3)
Institutional Biosafety (2)
O’Leary (D2)
Institutional Review Board/Human Research Protection (4)
Barr (D1), Pearson (D2, Chair), Seligman (D2, F23), Birrell (D2, S24), Rapaport (D3)
International and Domestic Programs (5)
Cahill (D1), Green (D1), Xiao (D1), Martinez (D2, Chair), Bickham (D3)
Orientation Book (4)
Flaherty (D1), Rosenfeld (D1, Chair), Nasir (D2), Olson (D2), von Schwerin-High (D1, F23), Dold (D3, S24)
Orientation Liaison (1)
Wolf (D1)
Parliamentarian (1)
Menefee-Libey (D3)
President’s Advisory Committee on Sustainability (4)
Chinn (D1), Tannenbaum J. (D1), Chandler (D2), Williams (D3, as EA coordinator)
Radiation Safety (2)
Mawhorter (D2, Chair), Jones (D3)
Research Committee (3)
Thielke (D1, Chair), Bacio (D2, S24), Grieman (D2, F23), Wilson (D3)
Student Affairs Committee (3)
Meyer (D2), Woo (D3), Zemel (D3, Chair)
Teaching and Learning Committee (6)
Abecassis (D1), Sherrard-Johnson (D1), Karaali (D2), Stranford (IEC liaison, D2), Sinanoglou (D3), Walsh (D3)
Work-Family Committee (5)
Ratteray (D1) Dadlani (D1), Mills (D1), Reinen (D2; Levin F23), Nucho (D3, Chair)
Faculty Representatives on Claremont Colleges Committees
7C Benefits Selection (1)
Tanenbaum, D. (D2)
7C Bernard Field Station Advisory Board (1)
Hanzawa (D2), Meyer (D2)
7C Faculty Library Advisory Committee (1)
Lackey (D2)
Intercollegiate Faculty Council (1)
Wolf (CoF)
7C Religious Activities (1)
McWilliams (D3), Lozano (D3)
Board of Trustees Committees
Advancement (EC member)
Goins (D2)
Educational Quality (EC member)
Wolf (D1)
Facilities and Environment (EC member)
Choi (D2)
Finance (EC member)
Zemel (D3)
Honorary Degrees (three EC members)
Lindholm (D1, Rindisbacher F23), Choi (D2), Zemel (D3)
Student Affairs (EC member)
Boduszynski (D3)
Access and Enrollment
Lee, G. (D1), Ball (D2), Andrabi (D3, co-chair), Le (D3)
Advisors
Chemical Engineering (1)
Taylor (D2)
Education/Public School Teaching (1)
Lu (D1)
Engineering (1)
Zook (D2)
Health Sciences (1)
Lewis (D2)
Law (1)
Hollis-Brusky (D3)
Beinecke, Carnegie Fellowships (1)
Pennington (D1)
British Fellowships (1)
Klioutchkine (D1), Lethem (D1), Moreno (D2)
Fulbright (6)
Cramer (D1), Kunin (D1), Kurita (D1), Rudova (D1), Yamashita (D1), Dierks (D3, F23)
Goldwater (1)
Johal (D2)
Truman (1)
Williams (D3)
Udall (1)
Not appointed
Watson (4)
Montenegro (D1), Ng (D1), Cheney (D2, Chair), Meyer (D2)